Korona je promenila gotovo svačiji način poslovanja. I dok se mnogi okreću čelnim ljudima kompanija jer je očekivano da oni budu najspremniji na brze reakcije, promene se tiču svakog menadžera.
U skladu sa tim, pokrenuli smo novi vid razgovora, gde predstavljamo mlade menadžere i načine kako se oni motivišu, ostaju produktivni, rade sa timom i u toku su sa razvojem svoje industrije.
Danas razgovaramo sa Milošem Miloševićem, Finance Controlling Specialist iz kompanije MK Group.
Da li se menjaju navike potrošača i način raspolaganja novcem?
Sa koronom je definitvno došlo do promena u navikama potrošača. Najveći uticaj se vidi u ogromnom rastu elektronske trgovine u prethodnom periodu na globalnom nivou. Pored ovoga korona je uticala i na porast skepticizma kod potrošača. Ljudi su postali uzdržaniji prilikom trošenja novca.
Šta smatrate da je najveći izazov rada u okruženju koje je sada pod uticajem pandemije?
Najveći izazov će biti održavanje likvidnosti i obezbeđenje kontinuiteta poslovanja, jer je većina iscrpela svoje fondove za crne dane, a i glavni paketi pomoći od strane države su iskorišćeni.
Na koji način vi lično održavate produktivnost tokom dana?
Gledam da uvek podelim tekuće zadatke na manje celine ili blokove i onda prema određenoj satnici pratim “prolazno vreme” ispunjenja zadatih ciljeva. Na taj način imam direktan uvid u produktivnost u toku dana.
Šta vas najviše motiviše u radu?
Najveći motivator je definitivno sticanje novih saznanja/veština.
Koje veštine po vama treba da karakterišu modernog menadžera?
Pošto živimo u veoma dinamičnom vremenu, smatram da je od izuzetne važnosti praćenje trendova i sposobnost prilagođavanja promenama. Ukoliko ne pratimo trendove i ne pivotiramo shodno promenama, tržište će nas pregaziti. Na drugo mesto bih stavio objedinjen sklop emocionalne inteligencije, empatije i komunikacije sa kolegama i partnerima.
Na koji način se menja controlling industrija a da to ima veze sa vašim svakodnevnim poslom? U poslednje vreme se mnogo priča o mašinskom učenju i AI, da li to ima uticaja na vaš rad?
Digitalizacija je već uveliko uzela maha i nikako ne treba oklevati da se iskoriste prednosti i alati koje ista nudi. Sa primenom modernih prediktivnih modela i alata za analizu, oslobođamo se ponavljačkih aktivnosti. Stvaramo dodatno vreme za analizu i tumačenje podataka, što i predstavlja samu suštinu kontrolinga.
Koliko smatrate da je networking i članstvo u profesionalnim udruženjima bitno za karijerni razvoj mladog menadžera?
Smatram da je networking veoma bitan, jer na taj način imate mogućnost da upoznate kolege koje već dugo posluju na tržištu i prošli su razne situacije. Samim tim su i u mogućnosti da vam ukažu na pogrešne pristupe ili poglede, i time vam uštede vreme i živce.